Aktivitete

Ambasadorja e BE-së në Gardë

Ambasadorja e BE-së në Gardë

Komandanti i Gardës, Gjeneral Gramos SAKO, zhvilloi një takim me Ambasadoren e Bashkimit Europian, Zonja Romana Vlahutin. Takimi konsistonte në forcimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë midis Gardës dhe Bashkimit Europian, me perfaqësuese Znj. Vlahutin. Ambasadorja read more

Lexo më tepër

Kursi Special i Sigurisë

Kursi Special i Sigurisë

Në kuadër të nisjes së procesit të Vetingut, Garda e Republikës zhvilloi një kurs të posaçëm dhe më të specializuar për efektivët që do të marrin në ruajtje godinat dhe anëtarët e komisionit të Vetingut. Kursi një mujor u zhvillua në qendrën stërvitore të Gardës. Për vetë natyrën e veçantë të shërbimit, orët mësimore dhe stërvitore ishin të hartuara posaçërisht për këtë trajnim duke u mbështetur në kurrikulat mbi sigurinë të vendeve me eksperinencën më të lartë në këtë fushë. Përpara fillimit të kursit u përzgjodhën kandidatët që plotësonin kriteret bazë për të siguruar statusin e truprojës...

Lexo më tepër

Dhurimi i gjakut

Dhurimi i gjakut

Të dhurosh gjak do të thotë të japësh shpresë, të shpëtosh jetë! Garda e Republikës u sensibilizua edhe sot, si çdo vit tjetër, duke dhuruar gjak për njerëzit në nevojë. Në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar, pranë ambienteve të Komandës, shumë punonjës të Gardës shprehën vullnetin dhe dëshirën për të dhuruar gjak duke u solidarizuar me njërëzit në nevojë. Ndër të parët që dhuruan gjak ishte Komandant i Gardës, Gjeneral Sako, i cili i bëri thirrje çdo efektivi që kishte dëshirë të bashkohej në këtë nismë humanitare për të mbështetur njerëzit në nevojë për gjak dhe veçanërisht fëmijët...

Lexo më tepër

Kryeministrat e Rajonit në Shqipëri

Kryeministrat e Rajonit në Shqipëri

  Më datën 26 Gusht 2017, Kryeministri i Vendit, Z. Edi Rama zhvilloi një takim joformal me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Z. Rama priti në Durrës Kryeministrin në detyrë të Kosovës, Isa Mustafa, atë maqedonas, Zoran Zaev, Kryeministren serbe, Brnabic, Kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markovic si edhe kryetarin e Këshillit të Ministrave të Bosnje-Hercegovinës, Denis Zvizdic. Në Durrës ishte gjithashtu i pranishëm edhe komisioneri i BE-së për Zgjerimin e Rajonit, Johannes Hahn. Për mbarëvajtjen me sukses të këtij takimi pati një angazhim të gjerë të forcave të...

Lexo më tepër

LETËR FALËNDERIMI

LETËR FALËNDERIMI

Të nderuar punonjës të Gardës së Republikës! Përfundimi me sukses i shërbimeve të larmishme të sigurisë të kryera gjatë fushatës zgjedhore, më jep kënaqësinë t’ju falenderoj sinqerisht për devocionin, profesionalizmin dhe ndjenjën e lartë të përgjegjësisë që treguat në përmbushjen e Misonit të Gardës. Në mbi një muaj, ju u angazhuat për të kryer detyrat tuaja në kuadër të sigurisë së mbarëvajtjes së të gjithë fushatës, zgjidhët problematikat e lindura në dinamikat e punës suaj kudo ku personalitetet zhvilluan aktivitetin e tyre politik. Performanca e treguar në detyrë, me gjithë ngarkesën e...

Lexo më tepër

05 Maj 2017

05 Maj 2017

Sot, më datën 5 Maj, në ditën e dëshmorëve të Atdheut u përkujtuan, ashtu sikurse çdo vit, të rënët për liri. Sot, pranë Monumentit “Nënë Shqipëri” erdhën për të bërë homazhe në nderim të tyre Personalitetet më të Larta të Shtetit shqiptar; Presidenti i Republikës, Kryetari i Parlamentit, Kryeministri si dhe veteranë të Lëvizjes Antifashite Nacional-Çlirimtare, familje të dëshmorëve e qindra qytetarë. Garda e Republikës ishte aty në krye të detyrës në këtë ditë të shënuar, si dhe për të kujtuar të rënët e...

Lexo më tepër
stema

© Garda e Republikës 2017 - Të gjitha të drejtat e rezervuara.